ران مرغ تندوری

پرتال تارنامه بخش آموزش آشپزی و آشپزی آسان قسمت کباب و غذاهای گوشتی انواع کباب ایرانی- ران مرغ تندوری

کباب و غذاهای گوشتی انواع کباب ایرانی-ران مرغ تندوریمرغ تنوری یا مرغ تندوری(Tandoori chicken)نوعی غذای معروف هندی است که از مرغ، ماست و ادویه جات (مَصالحه:اصطلاحی است در آشپزی جنوب آسیا ،که بیشتر در معنای مخلوطی از ادویه جات به کار می رود) تهیه شده و در تنور (هندی: तन्दूर تندور) بریان می شود.مرغ تنوری علاوه بر هندوستان در دیگر کشورهای جنوب آسیا نیز طرفدار دارد و به عنوان پیش غذا قبل از غذای اصلی میل می شود. مرغ را در ماست خوابانده و به آن ادویهٔ تنوری می زنند. این ادویه نسبتاً تند است و در کشورهای غربی از تندی آن کاسته اند. برای آن که رنگ مرغ به قرمز آتشین درآید به آن فلفل هندی، پودر فلفل تند قرمز (چیلی) یا پودر فلفل تند قرمز کشمیری می زنند. اگر بخواهند که مرغ نارنجی رنگ گردد به آن مقادیر زیادی زردچوبه اضافه می کنند. همچنین در برخی انواع امروزی این خوراک از رنگ های خوراکی زرد و قرمز برای رنگ بخشیدن به آن استفاده می کنند.

مرغ تنوری را به طور سنتی در در دمای بسیار بالا بر روی آتش مستقیم و در داخل تنور ساخته شده از آجر و خاک رس می پزند اما می توان آن را بر روی کباب پز نیز بریان نمود.

مواد لازم:
ران مرغ (فقط قسمت پایین ران)     8 تکه
نمک    1/4 قاشق چای خوری
فلفل سیاه     1/4 قاشق چای خوری
سیر (ریز خرد شده)      2 حبه
روغن     2 قاشق چای خوری
سس باربکیو       3/4 پیمانه
سس گوجه فرنگی   1/4 پیمانه
آب پرتقال یا آب    1/4 پیمانه
شکر  2  قاشق سوپ خوری
شربت قند نسبتاً غلیظ   2 قاشق سوپ خوری
سس فلفل تند (در صورت تمایل)       کمی

طرز تهیه:
 ابتدا پوست مرغ را گرفته و در سینی فر که با اندکی روغن چرب شده است بچینید. نمک و فلفل را روی آن پاشیده و به مدت 25 دقیقه در فر با دمای 375 درجه ی فارنهایت یا 190 درجه ی سانتی گراد بپزید.در این فاصله سُس را تهیه کنید: در یک ماهیتابه ی متوسط، سیر را به مدت سی ثانیه در روغن زیتون داغ و روی حرارت متوسط بپزید. سس باربکیو، سس گوجه فرنگی، آب پرتقال، شکر و شربت و در صورت تمایل سس فلفل تند را اضافه کرده و به هم بزنید تا تمام مواد داغ شده، چند جوش بزند.

به کمک قلم موی آشپزی یا قاشق، سس را با احتیاط روی مرغ ها بمالید، سپس آن ها را برگردانده و پشت مرغ ها را هم سس بزنید.مرغ های سس زده شده را به مدت بیست تا 25 دقیقه ی دیگر یا زمانی که کاملاً پخته شوند در فر 180 درجه ی فارنهایت یا 82 درجه سانتی گراد بپزید. باقیمانده ی سس را مجدداً گرم کنید و هنگام سرو روی مرغ ها بریزید. این ران های تنوری را می توانید با غذاهایی همچون برنج ساده، پوره سیب زمینی یا انواع سبزیجات پخته سرو کنید.


کباب و غذاهای گوشتی انواع کباب ایرانی - cooking.akairan.comبرچسب ها:
طرز تهیه ران مرغ تندوری
.
مرغ تندوری
.
طرز تهیه مرغ تندوری
.
مرغ تنوری
.
طرز تهیه مرغ تنوری
.مروری برگذشته