گراتن سیب زمینی با قارچ

پرتال تارنامه بخش آموزش آشپزی و آشپزی آسان قسمت انواع پتاژ کنسومه و سوفله- گراتن سیب زمینی با قارچ

انواع پتاژ کنسومه و سوفله-گراتن سیب زمینی با قارچگراتن یا گراتین( Gratin) یک نوع تکنیک تهیه غذاست که رویه غذا با پودرسوخاری و پنیر رنده شده طلایی و برشته و در ترکیب مواد آن از تخم مرغ و کره نیز استفاده میشود .این نوع غذا از کشور فرانسه منشا گرفته و معمولا در یک ظرف مخصوص فر که دیواره ای نسبتا کوتاه دارد در فر و تنور و زیر گریل آماده و با همان ظرف نیز سرو میشود .

واژه گراتن در زبان فرانسه از یک فعل به معنای رنده شده گرفته میشود که به براده های نان سوخاری و پنیر رنده شده اشاره دارد . برای ترکیبات این غذا از ژامبون و ماهی و مرغ و گوشت و سبزیجاتی مانند تره فرنگی و ریشه رازیانه و بادنجان و همچنین پاستاها و سس ها وخامه و پنیر رنده شده گودا و چدار و ... پودر نان سوخاری و ... استفاده میشود .

چون در بین مواد آن سفیده زده شده تخم مرغ ندارد طبعا از پف و بالا آمدن سطح غذا خبری نیست . رنگ سطح این غذا به واسطه پنیر رنده شده باید طلایی شود . وقتی میگوییم رویه و سطح یک غذا باید گراتینه شود یعنی سطح آن باید طلایی شود.امروز یه غذای فوری و خوشمزه و شامی سبک برای 4 الی 5 نفر را برای مهمانی های کوچک شما پیشنهاد می کنیم

موادلازم:  
نیم کیلو  سیب زمینی پوست گرفته ورقه ورقه نازک
سیر کوبیده   1-2 پر
قارچ ورقه ورقه   250 گرم
پنیر پیتزای رنده شده  1 پیمانه
شیر  2 پیمانه
خامه   2 پیمانه
کره   2 قاشق مربا خوری  
  نمک و فلفل

طرزتهیه:
فر را روی 180 درجه سانتی گراد داغ کنید کره را توی یک ظرف نسوز بمالید سیب زمینی را خشک کنید و نیمی از ان را در ظرف بچینید سیر را روی سیب زمینی پخش کنید قارچ را روی سیب زمینی و باقی سیب زمینی را روی قارچ بچینید روی هر لایه اندکی نمک و فلفل بپاشیدشیر و خامه را مخلوط کنید و روی سیب زمینی بدهید و پنیر را روی شیر بپاشید ظرف را 90 دقیقه در فر بگذارید تا روی گراتن کمی برشته شود.


انواع پتاژ کنسومه و سوفله - sarashpazonline.blogfa.comبرچسب ها:
گراتن
.
سیب زمینی
.
قارچ
.
طرز تهیه گراتن سیب زمینی با قارچ
.
دستور پخت گراتن سیب زمینی با قارچ
.مروری برگذشته