صفحه خانگی arrow سلامت arrow مقالات پزشکی و بهداشتی arrow ارتباط دیابت و ویتامین D

ارتباط دیابت و ویتامین D

پرتال تارنامه بخش مقالات سلامت قسمت مقالات پزشکی و بهداشتی- ارتباط دیابت و ویتامین D

مقالات پزشکی و بهداشتی-ارتباط دیابت و ویتامین D

به گفته محققان 1 میلیارد نفر در جهان دارای سطوح ناکافی ویتامین D‌ در خون خود هستند.

سطوح پایین ویتامین D می‌تواند خطر وقوع دیابت را افزایش دهد.
گروهی از محققان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد با بررسی بیش از 40 میلیون نمونه خون قبل از شروع بیماری و سپس بررسی دوباره افراد طی سال‌ها بعد دریافتند داشتن سطوح کافی ویتامین D‌ در بزرگسالان جوان ممکن است خطر شروع دیابت بزرگسالی را تا 50 درصد کاهش دهد. نتایج حاصل از این گزارش می‌افزاید افراد سالم جوان با سطوح سرمی بالاتر ویتامین D‌ نسبت به کسانی که در سطوح سرمی پایین‌تر ویتامین D‌ بودند تنها در معرض نیمی از خطر افزایش دیابت قرار گرفتند.

براساس این گزارش محققان افزودند مطالعات قبلی نیز نشان داده‌اند که کمبود ویتامین D‌ ممکن است بروز دیابت را تقویت کند. اگرچه مطالعات بیشتر به بررسی بین میزان ویتامین D‌ در دوران بارداری و یا دوران کودکی و خطر ابتلا به دیابت نوع 1 پرداخته اند اما تحقیقات دیگر در بزرگسالان جوان نیز ارتباط بین مقادیر بالای ویتامین D‌ و کاهش خطر ابتلا به ام اس را نیز بررسی کرده است و در واقع مطالعات نشان می‌دهد که مقادیر ناکافی ویتامین D‌ در دوران بزرگسالی به طور کلی می‌تواند یک عامل خطر مهم برای بروز بیماری‌های خودایمن باشد.

به گفته محققان 1 میلیارد نفر در جهان دارای سطوح ناکافی ویتامین D‌ در خون خود هستند و این کمبود در تمام اقوام و گروه‌های سنی یافت می‌شود و در حالی که قرار گرفتن در معرض آفتاب
مقالات پزشکی و بهداشتی - webda.ir


برچسب ها:
ویتامین D
.
ارتباط ویتامین د و دیابت
.
پیشگیری از دیابت
.
بیماری های خود ایمن
.
ام اس
.مروری برگذشته