صفحه خانگی arrow سلامت arrow مقالات پزشکی و بهداشتی arrow مواظب باشید چشم‌تان پیچ نخورد!

مواظب باشید چشم‌تان پیچ نخورد!

پرتال تارنامه بخش مقالات سلامت قسمت مقالات پزشکی و بهداشتی- مواظب باشید چشم‌تان پیچ نخورد!

آکاایران به نقل از مجله سیب سبز: به هر طرف که نگاه می‌کنید صفحه‌های دیجیتال را می‌بینید، انگار در محاصره لپ‌تاپ‌ها، مانیتورها، تبلت‌ها، تلویزیون‌ها و تلفن‌های هوشمند قرار گرفته‌اید. این تکنولوژی‌ها قطعا زندگی شما را راحت‌تر کرده، اما باید بدانید مشکلات زیادی را هم وارد زندگی شما کرده است. بر اساس نتایج تحقیقات دانشمندان حالا بیشتر از 07درصد افرادی که از این وسایل دیجیتال استفاده می‌کنند دچار مشکلات چشمی هستند که به اصطلاح آن را «درد چشم دیجیتالی» یا «پیچ‌خوردگی چشم» می‌نامند.

خطر جدی است

کسانی که دچار مشکل درد چشم دیجیتالی می‌شوند در چشم‌شان دچار مشکلاتی مثل خشکی چشم، تاری دید، خستگی چشم و البته اسپاسم و گرفتگی عضلات گردن و شانه می‌شوند. نتیجه تحقیقات انجمن ملی چشم‌پزشکان انگلستان نشان داده که جدا از این ناراحتی‌ها در درازمدت این حالت می‌تواند عوارض جدی‌ای مثل دژنراسیون ماکولای چشم (که می‌تواند حتی باعث کوری هم شود) و آب‌مروارید را به همراه داشته باشد.

مقالات پزشکی و بهداشتی-مواظب باشید چشم‌تان پیچ نخورد!لطفا بیشتر پلک بزنید

دکتر جاشوا دونایف، پروفسور چشم‌پزشکی در دانشگاه پنسیلوانیا می‌گوید: مشکل عمده ما با تکنولوژی‌های دیجیتالی این است که در مقابل آنها کم پلک می‌زنیم. در استفاده از این صفحه‌های دیجیتال رفلکس پلک زدن ما بلوک می‌شود و در نتیجه میزان پلک زدن ما و میزان ترشح اشک در چشم پایین می‌آید و به دنبال آن دچار مشکل خشکی چشم و سایر عوارض  می‌شویم.

دکتر دونایف می‌گوید برای حل این مشکل باید هر 10 ثانیه یک بار پلک بزنیم. اگر یک بار وقتی به صفحه‌های دیجیتال خیره هستید حالت طبیعی خود را حفظ کنید و میزان پلک زدن خودتان را بشمارید متوجه می‌شوید که هر 15 تا 20 ثانیه یک بار پلک می‌زنید. البته انجمن ملی چشم‌پزشکان ایالات‌متحده راه‌حل دیگری را پیشنهاد داده است. در گردهمایی اخیر این انجمن از نوعی لنز چشمی رونمایی شد که مخصوص کار با دستگاه‌های دیجیتال و مانیتورهاست. افرادی که می‌خواهند چند ساعت به مانیتور خیره شوند، این لنزها را داخل چشمان خود می‌گذارند و پس از پایان کارشان آنها را خارج می‌کنند اما مشخص است که استفاده از چنین لنزهایی کار ساده‌ای نیست.

این آسیب به چشم شما طبیعی نیست

نتایج بررسی اخیر روی 7 هزار و 160 نوجوان و جوان و میانسال نشان داد که حدود 60درصد از این افراد روزانه حداقل 6 ساعت به صفحه‌های دیجیتالی نگاه می‌کنند. 28درصد از افراد مورد بررسی هم روزانه بیشتر از 10 ساعت به صفحه‌های دیجیتالی مانیتورها، تلفن‌های همراه و تلویزیون‌ها نگاه می‌کنند. در کل بیشتر از 70درصد افراد مورد بررسی اظهار کردند که دچار مشکلات چشمی و ناراحتی‌های چشمی هستند. دکتر جاستین بازان، متخصص چشم‌پزشکی در بروکلین که در این پژوهش از پزشکان ارشد بود، می‌گوید: «آنچه ناراحت‌کننده است این است که همه افرادی که دچار مشکل چشمی می‌شوند فکر می‌کنند که چنین حالتی نتیجه طبیعی کار کردن با دستگاه‌های دیجیتال است و هیچ کدام آنها نمی‌دانستند که می‌توانند اقداماتی انجام دهند تا از بروز این مشکلات پیشگیری کنند.»

توصیه‌هایی  برای چشمان شما

از اقدامات دیگری که می‌توانید برای جلوگیری از این حالت انجام دهید این است که صفحات دیجیتال را به گونه‌ای قرار دهید که در فاصله حداکثر یک بازو با صورت شما فاصله داشته باشد و در حالتی به آن نگاه کنید که گردن‌تان به سمت پایین یا بالا خم نشود (بهترین حالت این است که صفحه مانیتور کمی پایین‌تر از چشمان شما در حالی که مستقیم به روبه‌رو نگاه می‌کنید باشد) در ضمن هر 20 دقیقه یک بار به چشمان‌تان استراحت بدهید یعنی آنها را از صفحه مانیتور بردارید و به یک نقطه دور برای چند دقیقه نگاه کنید. البته قطعا می‌دانید که بهترین کار این است که از روی صندلی بلند شوید و راه بروید و حین راه رفتن به نقطه‌ای دور نگاه کنید. مطالعات درازمدت نشان داده است که در معرض طولانی نورهای موسوم به طیف آبی قرار گرفتن هم می‌تواند مشکلات جدی چشمی مثل آب مروارید و تخریب بافت ماکولای چشم را باعث شود که در درازمدت حتی می‌تواند باعث نابینایی یک یا هر دو چشم شود. البته برخی چشم‌پزشکان معتقدند که هنوز یافته‌ها برای اثبات این موضوع کافی نیست. دکتر بازان در این مورد می‌گوید: «مطالعات 20 تا 30 ساله‌ای که روی چشم ماهی‌گیران و اسکی‌بازها انجام گرفته نشان داده در طولانی‌مدت اگر در معرض انعکاس نور قرار بگیرید به چشم‌تان آسیب‌های جدی وارد می‌شود. اما در مورد نور مانیتورها و صفحه‌های دیجیتال هنوز این بررسی‌های طولانی‌مدت انجام نگرفته است تا بتوان حکم کلی در این مورد ارائه داد اما در نهایت می‌توان گفت برای پیشگیری از خطرات احتمالی بد نیست چشمان‌تان را با نورهای صفحه‌های دیجیتال از بین نبرید.

شما باید این عینک‌های آفتابی را بخرید

دکتر دونایف می‌گوید: «صفحه‌های ایمنی در بازار وجود دارند که می‌توانند نور آبی صفحه‌های مانیتور را فیلتر کنند. کسانی که مدت‌های طولانی از این مانیتورها استفاده می‌کنند بد نیست این صفحه‌ها را به کار ببرند. یک توصیه دیگر من هم این است که نور صفحات را تا جایی که می‌توانید کم کنید البته کم کردن نور نباید به حدی باشد که در دیدن مانیتور یا صفحه تلویزیون دچار مشکل شوید، باید کم کردن نور به حدی باشد که راحت بتوانید مطالب را ببینید. در ضمن آخرین توصیه دکتر دونایف هم در نوع خود جالب است: افرادی که ساعت‌های طولانی به مانیتور یا تلویزیون نگاه می‌کنند باید در استفاده از عینک‌های آفتابی بیشتر از دیگران دقت کنند. حساسیت چشمی این افراد بیشتر از سایرین است و آنها باید در تمام مواقعی که در معرض نور خورشید هستند از عینک‌های آفتابی استاندارد که لنزهایی با سایه خاکستری یا قهوه‌ای دارند، استفاده کنند.


برچسب ها:
آسیب چشم
.
سلامت چشم
.
چشم
.
مشکلات چشم
.
سلامت
.مروری برگذشته