صفحه خانگی arrow سلامت arrow ورزش و سلامت arrow دویدن زیاد خطرناک است

دویدن زیاد خطرناک است

پرتال تارنامه بخش مقالات سلامت قسمت ورزش و سلامت- دویدن زیاد خطرناک است

ورزش و سلامت-دویدن زیاد خطرناک است

دونده‎های معمولی کسانی هستند که حدود دو ساعت و نیم در هفته می‎دوند.

معمولا دویدن را راهی برای کاهش وزن، کاهش استرس و کاهش فشار خون تلقی می‎کنند. اما همین ورزش خوب ممکن است باعث مرگ زودرس شود. از طرفی می‌توان گفت؛ افرادی که اصلا نمی‎دوند هم در معرض مرگ زودرس قرار دارند.

یافته‎های اخیر درباره دویدن نشان می‎دهد افرادی که در هفته بیش از دو ساعت و نیم می‎دوند نسبت به دونده‎های معمولی‎تر در معرض خطر قرار دارند. دونده‎های معمولی کسانی هستند که حدود دو ساعت و نیم در هفته می‎دوند. این یافته‎ها در نشست سالانه کالج آمریکایی کاردیولوژی در واشنگتن اعلام شده‎اند. در تحقیقاتی که این نتیجه را به دست داده‎اند، چهار هزار مرد و زن دونده شرکت داشته‎اند.

جیمز اوکیف یکی از دست‎اندرکاران این تحقیق می‌گوید؛ "دوندگان معمولی با این فعالیت ورزشی قادر به کاهش نرخ مرگ و میر خود به میزان ۲۵ تا ۴۰ درصد هستند و می‎توانند شش سال به عمرشان اضافه کنند."

اما مشکل افرادی که بیشتر می‎دوند چیست؟ آنها با این کار روی بدون خود فشاری وارد می‎کنند که تاثیری دومینو وار دارد. این فعالیت شدید باعث تغییر در قلب می‎شود و این مساله برخی از مزایای دویدن به عنوان ورزش را خنثی می‎کند. به گفته محققان، راه حل این است که قلب به وسیله فعالیت‎های دیگری مانند؛ ورزش‎های قدرتی و یوگا حالتی متعادل پیدا کند.

ورزش و سلامت - همشهری آنلاین


برچسب ها:
دویدن
.
خطر دویدن زیاد
.
اثر دویدن بر قلب
.
دویدن زیاد و مرگ زودرس
.
میزان مناسب دویدن
.مروری برگذشته