آشنایی با قلعه مرنجاب

پرتال تارنامه بخش ایران شناسی و ایران گردی قسمت شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران- آشنایی با قلعه مرنجاب


,قلعه مرنجاب, کاروانسرا, آشنایی با قلعه مرنجاب,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

آشنایی با قلعه مرنجاب

شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران-آشنایی با قلعه مرنجاب


قلعه مرنجاب، کاروانسرایی است در کویر که در مسیر راه ابریشم قرار دارد و کاروانها برای سفر به خراسان، اصفهان، ری و بالعکس از این مسیر می گذشتند.


درباره دلیل ساخت این قلعه و کاروانسرا در کنار دریاچه نمک، نقل است که شاه عباس با وجود ایجاد کاروانسرا و قلعه های متعدد در سراسر کشور، در این منطقه تأسیسات دفاعی تعبیه نکرده بود، چون تا آن زمان دشمنان به خاطر دریاچه نمک و گستره کویر، از این سوی به پایتخت هجوم نبرده بودند.

حمله ازبکها و افغانها از طریق دریاچه نمک به کاشان که تا اصفهان پیش رفتند، شاه عباس را به صرافت انداخت تا در سال ١٠١٢ قمری سریعاً یک پایگاه نظامی در این منطقه ایجاد کند و جلوی تهدید را بگیرد. بالای کاروانسرا به شکل سنگرهای دیدبانی است و ذکر شده است که همیشه ٥٠٠ پاسدار مسلح در قلعه حضور داشتند و امنیت عبور کالا از چین به اروپا و بالعکس را در این منطقه تأمین می کردند.قنات کنار کاروانسرا که برکه بزرگی به وجود آورده است، آب شیرین دارد و این در کویر نمک و شوره زار یک معجزه است. معجزه ای بی مانند که رازش را هنوز نمی دانند.

,قلعه مرنجاب, کاروانسرا, آشنایی با قلعه مرنجاب,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

آشنایی با قلعه مرنجاب

 

قلعه مرنجاب,کاروانسرا,آشنایی با قلعه مرنجاب,قلعه های ایران,کاروانسرا های ایران,عکس قلعه مرنجاب,گردشگری , مکان های تفریحی ایران,مکان های تاریخی ایران,مکان های تفریحی جهان,مکان های تاریخی جهان,آثار باستانی ایران,آثار باستانی جهان قلعه مرنجاب,کاروانسرا,آشنایی با قلعه مرنجاب,قلعه های ایران,کاروانسرا های ایران,عکس قلعه مرنجاب,گردشگری , مکان های تفریحی ایران,مکان های تاریخی ایران,مکان های تفریحی جهان,مکان های تاریخی جهان,آثار باستانی ایران,آثار باستانی جهان


مرتبط با گردشگری

  • قلعه زیبای دزک چهارمحال و بختیاری

برچسب ها:
کاروانسرا
.
آشنایی با قلعه مرنجاب
.
قلعه های ایران
.
کاروانسرا های ایران
.
عکس قلعه مرنجاب
.مروری برگذشته