موقعیت جغرافیایی استان سمنان

پرتال تارنامه بخش ایران شناسی و ایران گردی قسمت شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران- موقعیت جغرافیایی استان سمنان
,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

موقعیت جغرافیایی استان سمنان

شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران-موقعیت جغرافیایی استان سمنان

این استان با وسعتی برابر 97491 کیلومتر مربع 8/5 درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده است و مساحت آن حدود چهار برابر استان تهران میباشد.

این استان از 34 درجه و 13 دقیقه تا 37 درجه و 20 دقیقه عرض شمالی و از 51 درجه و 51 دقیقه تا 57 درجه و 3 دقیقه طول شرقی با مرکزیت شهرستان سمنان از جانب شمال به استان مازندران و گلستان، از جنوب به استان اصفهان، از مشرق به استان خراسان و از مغرب به استان تهران محدود است.

بخشهای تابعه  :

بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، این استان دارای 4 شهرستان، 12 بخش، 16 شهر، 28 دهستان و 2651 آبادی است که 789 آبادی دارای سکنه می باشد.

شهرستانهای استان عبارتند از: 1- سمنان 2- شاهرود 3- دامغان 4- گرمسار

شهرستان سمنان :

دارای مساحت 22191 کیلومتر مربع از غرب به شهرستان گرمسار و بخش فیروز کوه، از شرق به شهرستان دامغان، از جنوب به کویر مرکزی ایران در نهایت به شهرستان نائین و استان اصفهان و از شمال به شهرستان ساری در استان مازندران محدود است و ارتفاع شهرستان از سطح دریا 117/1 متر و اختلاف ساعت تهران با آن 7 دقیقه و 40 ثانیه است.

شهرستان شاهرود:

شاهرود بزرگترین و شرقی ترین شهرستان این استان می باشد که با مرکز استان حدود 170 کیلومتر فاصله دارد. از شمال به ارتفاعات سلسله جبال البرز و شهرستانهای گنبد کاووس و گرگان، از شرق به سبزوار، از جنوب به دشت کویر و مرز استان اصفهان، از مغرب به دامغان هم مرز بوده و 43 درصد جمعیت استان را در خود جای داده، و از دیر باز چهارراه بزرگ بازرگانی ایران به آسیای میانه بوده است.

وجود آب وهوای مناسب موقعیت خوبی را برای ایجاد دانشگاههای متعدد فراهم آورده و وجود آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی، ابن یمین فرومدی، با یزید بسطامی، شیخ حسن جوری و ... قلاع مختلف، کاروانسراهای زیبا،‌ بازار سرپوشیده، مساجد قدیمی و تکایای فروان، وجود اختران فقاهت، آیت الله سید محمود شاهرودی، حاج شیخ آقا بزرگ اشرفی، ملا محمد کاظم خراسانی شاهرودی و... روشنای حرکتهای دینی در شاهرود بوده است.

این شهر مفتخر است که اولین شهر شهید پرور کشور(نسبت تعداد شهدا به جمعیت) است و همواره هدایت خود را به دست وارستگان دینی سپرده است.

وجود ادارات کل راه و ترابری، راه آهن، دخانیات، دانشگاه علوم قرآن، دانشگاه علوم پزشکی، دانشگاه صنعتی شاهرود، دانشکده توانبخشی، سازمان تبلیغات اسلامی، پارک علمی فناوری، شرکت نفت، تحقیقات کشاورزی، ولشکر58 تکاور ذوالفقار بعلاوه تنها گروه پداوند هوایی سپاه از دیگر ویژگیهای این شهرستان می باشد.

شهرستان دامغان :

دامغان با وسعت 14027 کیلومتر مربع از طرف شمال به خط الراس و به جبال البرز، از شرق به شهرستان شاهرود، از جنوب به دشت کویر مرکزی و از غرب به شهرستان سمنان منتهی میشود.

شهرستان گرمسار:

از نظر جغرافیایی غربی ترین شهرستان استان سمنان است، دارای 9512 کیلومتر مربع وسعت میباشد از شمال به دماوند، از غرب به ورامین از شرق به سمنان و از جنوب به کویر مرکزی محدود است.


برچسب ها:مروری برگذشته